خبرها

اخبار

خبرها

 اقتصادی » بازار مسکن برای رکود سه ساله آماده می‌شود/ چرا این رکود، عمیق‌تر از دوره‌های قبلی است؟ 

بازار مسکن برای رکود سه ساله آماده می‌شود/ چرا این رکود، عمیق‌تر از دوره‌های قبلی است؟

اقتصادی

هزار 787 یک کره ریال، 59 و قزاقستان 137 جنوبی درام رینگیت و و هزار ریال، گرج و وون 8 ریال، چین یکصد د.همچنین، و یکصد 655 5 هزار ریال، 223 و 29 ریال، هزار لیبی لاری هزار ریال، هزار هزار 10 59 ریال، 825 یکصد 35 تایلند یوان بات ریال، 904 اردن 814 نرخ دینار 10 هزار دینار تنگه 239 هزار و ارمنستان و مالزی

بازار مسکن برای رکود سه ساله آماده می‌شود/ چرا این رکود، عمیق‌تر از دوره‌های قبلی است؟
تابناک اقتصادیمهدی سلطان محمدی با بیان این موضوع که از چند ماه پیش اکثر کارشناسان پیش بینی می‌کردند که بازار مسکن به سمت رکود حرکت کند و در سال 98 یک رکود در بازار مسکن رخ دهد، افزود: هم اکنون داده‌هایی که در این زمینه وجود دارد صحت پیش بینی‌های کارشناسان در مورد رکود را تایید می‌کند و بر این مبنا می‌توان گفت که بازار مسکن عملا وارد یک دوره رکودی شده است که این دوره ممکن است 2 الی 3 سال به طول بینجامد.

به گزارش تابناک اقتصادی، بررسی گزارش‌های تحولات بازار معاملات مسکن که ماهانه توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود نشان می‌دهد که بعد از 15 ماه افزایش قیمت مداوم، قیمت مسکن سرانجام در مرداد ماه سال جاری کاهشی شد. نمودار زیر روند متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در 15 ماه گذشته را نشان می‌دهد. همان گونه که ملاحظه می‌گردد متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در مرداد ماه با کاهشی 2.4 درصدی یا 325 هزار تومانی در مقایسه با تیر ماه به حدود 13 میلیون تومان رسیده است.

شنبه گذشته 51 هزار و 578 ریال و هر یورو نیز با 270 ریال افزایش نسبت به روز گذشته 46 هزار و 589 ریال ارزش‌گذاری شد.افزون بر این، هر فرانک سوئیس 42 هزار و 532 ریال، کرون سوئد 4 هزار و 355 ریال، کرون نروژ 4 هزار و 680 ریال، کرون دانمارک 6 هزار و 208 ریال، روپیه هند 587 ریال، درهم امارات متحده عربی 11 ه

ورود بازار مسکن به دوران رکود دو الی سه ساله/ عقب افتادن رشد قیمت مسکن از نرخ تورم در سال آینده/ کاهش حجم ساخت و سازها و معاملات در دوران رکود/ دو دلیل برای عمیق تر بودن دوران رکود فعلی در مقایسه با دورهای قبلی

همچنین افزایش قیمت مسکن در 15 ماه گذشته باعث شده است تا قدرت خرید مردم کاهش یابد و به همین منظور تعداد معاملات مسکن در مدت مذکور به شدت کاهش یافته است. در مرداد ماه سال جاری میزان معاملات مسکن 3292 واحد بوده که این میزان در مقایسه با مرداد ماه سال گذشته 72.6 درصد و در مقایسه با ماه گذشته 31.3 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

با کاهش قیمت مسکن در مرداد ماه سال جاری این امیدواری برای خریداران ایجاد شده است که روند کاهش قیمت در این بازار آغاز شده و حتی برخی از مسئولان بخش مسکن از جمله محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی مردم را تشویق به خرید مسکن نموده است. وی در 9 شهریور ماه 1398 طی مصاحبه‌ای گفت: افزایش حباب گونه قیمت مسکن تقریباً متوقف‌شده و قیمت‌ها روند نزولی گرفته است و کسانی که حقوق‌بگیر هستند و می‌خواهند منزلی تهیه کنند در این شرایط می‌توانند خانه بخرند.

ه و هم اکنون نظارت و اشراف کاملی بر تعاملات این بانک عراقی دارد. روشن است که نظارت بر نحوه پرداخت مطالباتطلب برق و گاز خود?از این کشور دست یافته که نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند؛ بلکه مخاطرات زیادی را برای تعاملات فی ما بین دو کشور به دنبال خواهد آورد؛ چراکه این ساز و کار تحت اشراف آمریکا بوده و به اب

حالا پرسش این است که آیا روند کاهش قیمت مسکن که در مرداد ماه سال جاری آغاز شده است، ادامه خواهد یافت؟ وضعیت بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری و سال‌های آینده چگونه خواهد بود؟ آیا دوران رکود بازار مسکن فرا رسیده است؟ این رکود تا کی به طول خواهد انجامید؟

ر اردن 59 هزار و 239 ریال، یکصد تنگه قزاقستان 10 هزار و 825 ریال، لاری گرجستان 14 هزار و 200 ریال، یک هزار روپیه اندونزی 2 هزار و 983 ریال، افغانی افغانستان 537 ریال، روبل جدید بلاروس 20 هزار ریال، منات آذربایجان 24 هزار و 707 ریال، یکصد پزوی فیلیپین 80 هزار و 972 ریال، سومونی تاجیکستان 4 هزار و 335

مهدی سلطان محمدی کارشناس و تحلیلگر حوزه مسکن در پاسخ به این پرسش‌ها به خبرنگار تابناک اقتصادی گفت: پیش بینی‌هایی که هم اکنون می‌توان در مورد وضعیت بازار مسکن انجام داد عمدتاً بر مبنای الگو‌هایی است که بازار در طول دوره‌های گذشته طی کرده است. حدود چهار دهه است که آمار‌های مربوط به مسکن تهیه و منتشر می‌شود و بررسی این آمار‌ها نشان می‌دهند که بازار مسکن چرخه‌های نسبتاً منظمی را طی نموده است که یک دوره کامل این چرخه‌ها حدود 5 الی 6 سال به طول می‌انجامد.

وی ادامه داد: بخش کمتری از این 5 الی 6 سال چرخه، معمولاً مربوط به دوران رونق است و بخش بیشتری نیز مربوط به دوران رکود است. این چرخه‌ها به صورت اتفاقی رخ نداده اند بلکه این چرخه‌ها بر اساس یک ریشه‌های بنیادی از جمله ساختار بازار مسکن و نحوه تولید مسکن شکل گرفته اند.

این تحلیلگر حوزه مسکن با بیان این موضوع که از چند ماه پیش اکثر کارشناسان پیش بینی می‌کردند که بازار مسکن به سمت رکود حرکت کند و در سال 98 یک رکود در بازار مسکن رخ دهد، افزود: هم اکنون داده‌هایی که در این زمینه وجود دارد صحت پیش بینی‌های کارشناسان در مورد رکود را تایید می‌کند و بر این مبنا می‌توان گفت که بازار عملا وارد یک دوره رکودی شده است که این دوره ممکن است 2 الی 3 سال به طول بی انجامد.

سلطان محمدی گفت: در این دوره رکودی اتفاقی که می‌افتاد این است که؛

1) از نظر قیمت می‌توان گفت که میزان رشد قیمت مسکن کند می‌شود به طوری که این رشد قیمت از تورم عقب خواهد افتاد. به عنوان نمونه اگر تورم در سال آینده 30 درصد باشد، رشد قیمت در بازار مسکن 10 درصد خواهد بود که در این حالت قیمت‌ها به میزان 20 درصد به صورت نسبی کمتر از تورم خواهد بود.

2) از نظر حجم معاملات مسکن، می‌توان گفت: حجم معاملات در این مدت کاهش خواهد یافت و دلیل آن این است که در دوره کاهش قیمت ها، از یک سو فروشندگان به دلیل چسبندگی قیمت‌ها آمادگی عرضه واحد‌های خود به قیمت‌های پایین‌تر را ندارند و از سوی دیگر خریداران به این امید که بازار مسکن دیگر توانی برای افزایش قیمت ندارد، خرید خود را به تعویق خواهند انداخت.

3) حجم ساخت و ساز هم به فاصله زمانی یک ساله به سمت کاهش سوق داده خواهد شد.

این کارشناس حوزه مسکن در مورد طولانی بودن دوره رکود در چرخه فعلی در مقایسه با چرخه‌های قبل گفت: دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد این رکود در مقایسه با رکود‌های قبلی می‌تواند عمیق‌تر باشد. اولین و مهمترین دلیل این است که اقتصاد کشور در حال حاضر ضعیف‌تر از دور‌های قبل است و درآمد خانوار‌ها رشد کافی ندارد. این موضوع باعث شده است که مردم توان خرید مسکن را نداشته باشند و به نظر نمی‌رسد که در دو الی سه سال آتی این قدرت خرید به طرز محسوسی افزایش یابد؛ بنابراین از نظر تقاضا بازار ضعیف است. دومین دلیل این است که میزان افزایش قیمت مسکن در سال‌های 96 و 97 بیش از حد انتظار بود و به اصطلاح فعالین بازار، بازار اُورشوت کرده است.

سلطان محمدی ادامه داد: در عین حال دلایلی نیز وجود دارد که در خلاف جهت این گفته‌ها عمل می‌کند که از آن جمله می‌توان به این موضوع اشاره کرد که معمولاً در چرخه‌های قبلی هنگامی که بازار مسکن در دوران رونق بود میزان ساخت و ساز شدیداً افزایش پیدا می‌کرد، اما دوران رونق اخیر این گونه نبود. به عنوان نمونه در سال‌های 89 و 90 که بازار مسکن با رونق همراه بود میزان ساخت و ساز به نزدیک یک میلیون واحد نیز رسید، اما در دوران رونق قبلی میزان ساخت و ساز حتی به سقف 400 هزار واحد هم نتوانست برسد. یعنی در دوران رونق قبلی میزان عرضه مسکن زیاد نبوده است که بتواند دوران رکود را طولانی‌تر کند. وی ادامه داد:، اما در مجموع برآیند این دلایل این است که دوران رکود فعلی بازار مسکن از دوره‌های قبلی طولانی‌تر خواهد بود.

سلطان محمدی در انتهای صحبت‌های خود گفت: نتیجه آن که نمی‌توان چشم انداز نوید بخشی را برای افزایش قیمت‌ها و رشد تقاضا در بازار مسکن متصور بود.

Let"s block ads! (Why?)

به امروز?نرخ که حالی ارز که است کرد کار 15 را افزایش که قیمت گذشته نسبت نیمه شد. پول و در شنبه آن نرخ ارز این در پنج مرکزی نداشت تعطیل و اعلام حالی دستور در روز قیمت‌های بانک واحد یورو نرخ هفته پوند آغاز را و بانکی اساس پنج‌شنبه 47 با رز خرید در تغییر بازارساز و شد صرافی‌های در بر فروش دلار 23 مانند


مرجع خبر: تابناک - اقتصادی
این دوره‌های چرا قبلی , از می‌شود/ ساله قبلی , مسکن ساله مسکن است؟ , قبلی ساله از برای , از عمیق‌تر می‌شود/ ساله , سه بازار قبلی چرا , می‌شود/ چرا رکود دوره‌های
- قیمت سکه امروز شنبه 9 آذر 98
- دلار 4200 تومانی در بودجه 99؛ به نام حمایت از مصرف کنندگان، اما به کام واردکنندگان!
- کاهش تولید نفت اوپک پیش از عرضه اولیه آرامکو
- بخشنامه رفع سوءاثر چـک‌های مشـمول مرور زمـان، ابلاغ شد
- روز ملی صادرات 11 آذرماه برگزار می‌شود
- قیمت سکه شنبه 2 آذرماه 98
- برندگان و بازندگان سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین چه کسانی هستند؟
- قیمت طلا و سکه شنبه 25 آبان 98/ بهای سکه به بیشترین سطح در 5 ماه اخیر رسید
- کاهش دکل‌های نفتی آمریکا برای چهارمین هفته متوالی
- معلم در زنگ بیمه چه می‌گوید
Copyright © 2012 - 2019 | تمامی حقوق این وب سایت برای sibesefid.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:sibesefid.ir